SOUTH AREA FOUNDERS DAY BADGE DESIGN RESULTS

Dear all

 

SOUTH AREA FOUNDERS DAY BADGE DESIGN RESULTS

 

We are pleased to announce the results of the South Area Founders Day Badge Design competition. Our Cub Scouts and Scouts have sent in a total of 87 designs and after due consideration, we have selected the winning Cub Scout and Scout designs.
 

 

Congratulations to Alexander Yeo from Catholic High Primary School and the “Ring of Fire” submission from Gan Eng Seng Dragon Scout Group. These designs will be incorporated into the South Area Founders Day Celebration Badge. Special mention also goes to Azriel Oei from Alexandra Primary Cub Scouts, B Bavithra from Peirce Triace Scout Grou, and Chen Chee Foong from SJI Junior for their eye catching and unique badge designs.
 
Please refer to Annex A for the complete list of submissions and the results.
 
Yours-in-Scouting,
 
 
Reuben Hendriks (Mr.)
Assistant Area Commissioner – South (Operations)
 
 

Annex A

 

CUB SCOUT SECTION

School

Name

Design 

Result

 

Catholic High Primary School

Alexander Yeo

 

Gold

Winner

Alexandra Primary Cub Scouts

Azriel Oei

Scouts Campfire Badge

Gold

Special Mention

SJI Junior

Chen Chee Foong

 

Gold

Special Mention

Alexandra Primary Cub Scouts

Ellie

A Roaring Blaze

Gold

 

Alexandra Primary Cub Scouts

Vyas Min Hui

Scout Tiger

Gold

 

Catholic High Primary School

Evan Chow

 

Gold

 

Kheng Cheng School

Peng Ran

The Compass

Gold

 

SJI Junior

Ng Jui Yiu Joseph Matthew

Campfire

Gold

 

Canossa Catholic Primary

Lim Shi Arn

Songs of Scouts

Silver

 

Canossa Catholic Primary

Liow Zi Yang Rian

Home Is Where The Campfire Is

Silver

 

Canossa Catholic Primary

Seah Weiyi Miguel Carlisle

Unity by the Fire

Silver

 

Canossa Catholic Primary

Yeo Kai Jie

Scout Camp Fire

Silver

 

Canossa Catholic Primary

Yip Duo Jie

Fire of Fun

Silver

 

Catholic High Primary School

Ariel Tan

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Christopher Khoo

 

Silver

 

Catholic High Primary School

David Ooi

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Dominic

 

Silver

 

Catholic High Primary School

How Jian Kai

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Joseph Goh

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Kieren

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Lucas Hsu

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Lucas Huang

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Mok Zheng Han

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Noah Tan

 

Silver

 

Catholic High Primary School

Sim Yue Yee

 

Silver

 

SJI Junior

Joshua Kaw

Campfire Badge

Silver

 

SJI Junior

Lucas Lam

Campfire 2022

Silver

 

SJI Junior

Mohd Fastiq

2022 Fire on the Mountains

Silver

 

Alexandra Primary Cub Scouts

Chong Rui Hang

Multiple Colour Badge

Bronze

 

Canossa Catholic Primary

Isaiah Stephanus

The Heat is On

Bronze

 

Canossa Catholic Primary

Nicholas Tiong Shu Yuan

Dance of Joy

Bronze

 

Canossa Catholic Primary

Xander

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Alden

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Chad

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Chen Yi Ze

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Elias Law

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Gabriel

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Ian Gan

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Isaac Chan

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Joseph Chin

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Lucas Lim

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Matthias Ho

 

Bronze

 

Catholic High Primary School

Ronel Yee

 

Bronze

 

Kheng Cheng School

Aloysius

The Campsite

Bronze

 

Kheng Cheng School

Aloysius

The Campsite

Bronze

 

Kheng Cheng School

Alvin Tee Wen Xuam

We Met

Bronze

 

Kheng Cheng School

Kyler Toh

The Campfire

Bronze

 

SJI Junior

Elliot See

Campfire Togetherness

Bronze

 

SJI Junior

Lim Poh Kiat

Fire Safety

Bronze

 

 

SCOUT SECTION

School

Name

Design 

Result

 

GESS Dragon Scout Group

 

Ring of Fire

Gold

Winner

Peirce Secondary School

B Bavithra

 

Gold

Special Mention

Beatty Secondary School

Elizer

Beatty Beaver Fire Roar

Gold

 

GESS Dragon Scout Group

 

Campfire

Gold

 

GESS Dragon Scout Group

 

Heart of Fire

Gold

 

GESS Dragon Scout Group

 

Together as One

Gold

 

Peirce Secondary School

Ason Poh

Campfire Voice

Gold

 

Peirce Secondary School

Elisa Sanjida

 

Gold

 

Peirce Secondary School

Kalista Boon Kai Ting

 

Gold

 

Peirce Secondary School

Lim Ni Fei

 

Silver

 

Peirce Secondary School

Rayen

 

Silver

 

Peirce Secondary School

Ronda Chung

Scout Campfire Badge

Silver

 

Peirce Secondary School

Tan Wei Jun

 

Silver

 

Peirce Secondary School

Villanueva Karraerice Vergara

Pyre

Silver

 

RI02

 

Backwoodsman Superiority

Silver

 

Beatty Secondary School

Jeremy Loh

Annual Campfire Badge

Bronze

 

GESS Dragon Scout Group

 

A Heartfelt Campfire

Bronze

 

GESS Dragon Scout Group

 

Campfire by the Light

Bronze

 

GESS Dragon Scout Group

 

Fire by the Nature

Bronze

 

MSHS

Zhong Ming Feng

 

Bronze

 

Peirce Secondary School

Cheong Siew Ling

Memorable Campfire

Bronze

 

Peirce Secondary School

Chua Ping Ci Brayson

World Campfire Badge

Bronze

 

Peirce Secondary School

Claire

 

Bronze

 

Peirce Secondary School

Kyran Chua Yu Xiang

 

Bronze

 

Peirce Secondary School

Ryan Law Kai Kie

 

Bronze

 

Peirce Secondary School

Soh Shi Kai

 

Bronze

 

Peirce Secondary School

Tan Hwee En

 

Bronze

 

Peirce Secondary School

Xavier

 

Bronze

 

Peirce Secondary School

Yu Tsuen

 

Bronze

 

Peirce Secondary School

Zachary

 

Bronze

 

Queenstown

Beaver

 

Bronze

 

Queenstown

Flying Fish

 

Bronze

 

Queenstown

Mudskipper

 

Bronze

 

Queenstown

Stingray

 

Bronze

 

Queenstown

Stingray

 

Bronze

 

Queenstown

Stingray

 

Bronze

 

Queenstown

White Eagle

 

Bronze

 

SJI Pelandok Scout Group

Teo Joon Yik Joshua

Digital Scouter

Bronze

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.